niedziela, 31 lipca 2016

Magia rodziny (Premiera Teatru Mimo To)

Agata Kulik
("Projektor" - 3/2016)
Przy ulicy Jagiellońskiej w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Kielcach mieści się „Teatrzyk Mimo To”. Teatrzyk to niezwykły, z wielu powodów. 
 
Po pierwsze to teatr pantominy, po drugie grają w nim dzieci niesłyszące i niedosłyszące, po trzecie to miejsce, gdzie dzieje się prawdziwa magia, po czwarte teatrzyk ten, choć nieliczni o nim wiedzą zdobywa liczne nagrody. Można by wymieniać jeszcze dalsze niezwykłości, ale zachęcam do zobaczenia go na własne oczy.

„Teatrzyk Mimo To” to teatr nad wyraz dojrzały, świadomy scenicznie. Na co dzień opiekują się nim Małgorzata Kardasińska-Kolasa oraz Magdalena Kuta. To one tworzą adaptacje, reżyserują i projektują scenografię do przedstawień. 

Co roku zespół wyjeżdża do Szczecina na Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu, odbywający się na deskach Teatru Lalek „Pleciuga”. Co roku na przeglądzie obowiązuje inny temat przewodni. Bieżąca edycja odbywa się pod hasłem: „My i świat”. „Teatrzyk Mimo To” zreinterpretował to motto jako: my – dzieci i to, co nas otacza, to co nas w ten świat wprowadza i do życia w tym świecie przygotowuje czyli rodzina. 

Zespół przygotował więc autorskie przedstawienie pod tytułem: „Znajdziesz mnie tam, gdzie wszystko jest miłością”. Spektakl pokazuje dwie rodziny: pierwszą, w której dzieckiem rodzice się nie interesują, a ono – w zasadzie powinno się tylko uczyć i bron boże nie przeszkadzać rodzicom, zajętym oglądaniem seriali (mama) czy sprzątaniem (tata).

Druga rodzina to z kolei rodzina pełna miłości i wzajemnego szacunku. Spędza wspólnie czas, razem się bawi i dzieli, między siebie, obowiązki. Problem poruszony w spektaklu wydaje się dość oczywisty, a jednak – niestety tak nie jest. Rozmowa z pedagogami daje jasną odpowiedź: brak ostoi w postaci rodziny, to plaga naszych czasów. Od dzieci wymaga się wciąż bycia najlepszym. A co z tymi z rozbitych rodzin? Z dysfunkcyjnych rodzin?

Kochająca rodzina to prawdziwy skarb naszych czasów. Taka rodzina to najbardziej wartościowy dar, jaki możemy dać naszym dzieciom. Dlatego każdy rodzic spektakl powinien ten zobaczyć i potraktować jako swoisty rachunek sumienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz