sobota, 30 lipca 2016

Po raz pierwszy – nie ostatni (Konkurs Teatrów Tańca)

Fot. Krzysztof Krogulec
Katarzyna Prędotka
("Projektor" - 3/2105)
25 kwietnia 2015 r. to ważna data dla Kieleckiego Teatru Tańca. W tym dniu miała miejsce pierwsza gala Konkursu Teatrów Tańca, która powinna już na stałe znaleźć się na kulturalnej mapie nie tylko województwa świętokrzyskiego, ale i całego kraju.

Konkurs został ogłoszony po raz pierwszy, w ramach XV Festiwalu Tańca Kielce 2015. Dzięki takiemu wydarzeniu widzowie mają możliwość bliższego poznania różnego rodzaju technik tanecznych, nowych choreografii i szerokiego spektrum postrzegania świata, oczami zaproszonych na festiwal twórców. W programie znalazły się również m.in. międzynarodowe warsztaty tańca jazzowego, znale publiczności spektakle KTT i zespołów zaproszonych.

W jury konkursu zasiedli: przewodnicząca Joanna Szymajda (wicedyrektor Instytutu Muzyki i Tańca), Elżbieta Szlufik-Pańtak (dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca) a także Thierry Verger (choreograf i pedagog). Wstępnie zakwalifikowano dziewięć przedstawień. Natomiast do ścisłego finału komisja dopuściła sześć sztuk: „Made od sound” (grupa Impression – Kraków), „Jazz się tańczy” (grupa Jazz in Łódź – Łódź), „PlasticFantastic” (ConnectingArtTheatre – Łódź), „Pinna” (Teatr Tańca AKT – Kielce), „Tak to my” (Atelier Kieleckiego Teatru Tańca) oraz „Wybór” (Atelier Kieleckiego Teatru Tańca).

Każdy prezentowany podczas gali układ taneczny dotykał innego zagadnienia i pokazywał inne podejście do sztuki tańca. Jury i widzowie mogli dostrzec indywidualną wrażliwość twórców, która przekładała się na finalny efekt stworzonej kompozycji. Co ważne pomimo indywidualnej koncepcji jaką narzucił choreograf, tancerze nie stracili swojej autonomii emocjonalnej. Zdecydowanie atutem konkursu była wielobarwność i różnorodność stworzonych obrazów na scenie.

W kategorii „zespół” zwycięzcą zostało Atelier KTT za spektakl „Wybór” (również najlepszy choreograf Dawid Matlak), drugie miejsce należało do Jazz in Łódź za „Jazz się tańczy”, zaś nagroda za miejsce trzecie również powędrowała do grupy Atelier KTT za spektakl „Tak to my”. Wyróżniono również Teatr Tańca AKT i ConnectingArtTheatre, a także Mateusza Pietrzaka, Dawida Kwarcianego i Joannę Polowczyk (Atelier KTT).

Poziom konkurs był wysoki i wyrównany, co nie ułatwiło wyłonienia laureatów. Można tylko życzyć organizatorom, aby chętnych z roku na rok było coraz więcej, z coraz bardziej kreatywnymi pomysłami na pokazanie swojego widzenia świata poprzez tanieć. W tym roku twórcy mieli szansę zrobić to po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz